Pages

Ads 468x60px

۱۳۹۱ بهمن ۱۳, جمعه

بازداشت گسترده فعالین مدنی کُرد و ممنوع الخروج تعدادی دیگری در شهر مریوان


بازداشت گسترده فعالین مدنی کُرد و ممنوع الخروج تعدادی دیگری در شهر مریوان

ظهر سه شنبه ۱۰ بهمن ماه نیروهای امنیتی در شهر مریوان اقدام به بازداشت ۶ تن از فعالین مدنی کُرد بنامهای سامان محمودی ، داود قسیمی ، خالد احدی ، محمد کهنه پوشی ، سوران دانشور و زانا معینی کرده و تعداد دیگری هم به ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر احضار شده‌اند. 


شاهو محمودی یکی از فعالان منی این شهر به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت که ، نیروهای اداره‌ اطلاعات شهر مریوان سوران دانشور، فارغ التحصیل مهندسی شهرسازی، دانشجوی محروم از تحصیل و فعال دانشجویی سابق؛ خالد احمدی فارغ التحصیل رشته‌ جعرافیا و فعال مدنی؛ زانا معینی، دانشجو و فعال مدنی؛ سامان محمودی، دانشجو و فعال مدنی؛ داوود قسیمی دانشجوی رشته جغرافیا دانشگاه ارومیه و فعال مدنی و محمد کهنه‌پوشی، دانشجو و فعال مدنی را بازداشت کرده و به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند.

وی اضافه نمود که نیروهای امنیتی همچنین منزل تمامی این افراد را که در مکانهای مختلف بازداشت شده‌اند مورد بازرسی قرار داده و کامپیوتر و تعدادی از وسائل شخصی آنها را با خود برده‌اند. همچنین دو نفر دیگر از فعالین دانشجوی به نامهای شاهو محمودی و دانا لنج آبادی از سوی ستاد خبری اداره اطلاعات شهر مریوان احضار شده‌اند.
از طرفی دیگر اداره اطلاعات این شهر از تعداد دیگری از فعالان این شهر خواسته که فعلا حق خروج از شهر را ندارند و باید  خود را به اداره اطلاعات معرفی کنند و بطوری که تا اطلاع ثانوی تحت نظر این اداره باشند.
گفتنی است که همه این دانشجوان از فعالین مدنی و عضو اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد بودند و که از جمله سوران دانشور عضو شورای مرکزی اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد و دبیر کمیته هماهنگی اتحادیه، تابستان گذشته به همراه چند تن از اعضای این اتحادیه از طرف اداره اطلاعات سنندج بازداشت و پس از چندی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
----------------------

انتقال شیرزاد حسین پناهی به اداره اطلاعات شهر سنندج


شیرزاد حسین پناهی که بهمراه برادرش فایق حسین پناهی اهل روستای "قوروچای" از توابع دهگلان در استان کردستان روز ـ چهارشنبه 11 بهمن ۱۳۹۱  ـ توسط نیروهای امنیتی رژیم بازداشت و به اداره اطلاعات شهر قروه انتقال یافتند. بنا به آخرین خبر موثقی نامبرده دیروز به اداره اطلاعات شهر سنندج منتقل شده و هم کنون هم تحت فشار و شکنجه قرار دارد.
گفتنی است که در چهارشنبه 11 بهمن ۱۳۹۱   در ساعات اولیه صبح این دو برادر که  از نزدیکان زندانی سیاسی کرد ، انور حسین پناهی هستند  توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلومی منتقل شدند. شیرزاد و فایق حسین پناهی که هر دو برادر هستند که در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
از طرفی دیگر با گذشت 3 هفته از بازداشت سیروان حسین پناهی مقامات امنیتی تا کنون هيچ خبری از شرايط بازداشت،اتهامات و به خصوص وضعيت سلامت وی به خانواده اش نداده اند و حتی به وی اجازه تماس تلفنی با خانواده نيز داده نشده است.
بنا به منبع موثقی سیروان حسین پناهی در اداره اطلاعات شهر سنندج بسر میبرد و تحت شکنجه‌های فیزیکی قرار گرفته به طوری که یکی از دنده‌هایش در اثر این شکنجه‌ها شکسته شده است.
سیروان حسین پناهی خواهر زاده انور حسین پناهی زندانی سیاسی- مدنی کرد است که در روز چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ توسط نیروهای لباس شخصی وزارت اطلاعات در منزل پدرش در روستایی قروچای از توابع شهرستان دهگلان دستگیر شد. سیروان حسین پناهی در هنگام بازداشت از ناحیهٔ بازو شدیداً مورد آسیب قرار گرفته و به گفته یکی از شاهدان احتمالا شکسته است و نیروهای امنیتی اقدام به تفتیش منزل و ضبط وسایل موجود کرده‌ بودند.
سیروان حسین پناهی متولد ۱۳۶۷ و خواهرزاده زندانی سیاسی، انورحسین پناهی است، که از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده، و پس از اعتراض‌ سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر، حکم اعدام وی به شش سال زندان تقلیل یافته است.
نور حسین پناهی هم اکنون هم دوران محکومیت خود را در زندان مرکزی سنندج بسر می برد.
طی سالهای اخیر، و بعد از دستگیری آقای انور حسین پناهی، تعداد زیادی از افراد خانواده حسین پناهی بطور جداگانه و به بهانه های مختلف، احضار و بازداشت و مورد تهدید قرار گرفته اند.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی 

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر